Oferty Przejdź do oferty:

Gry i igry z widzem

Cena: 1500 zł Cena klubowa: 1275 zł
Świat wyobraźni malarza Pawła Trybalskiego zaprasza. Obrazy z cyklu Bulaje pokazują nieistniejące pejzaże, na które patrzymy jak na miejsca dobrze znane. Jedni się w nich gubią, inni odnajdują. Oprawiony pejzaż z wyobraźni stanowi niezwykłą ozdobę domu lub unikalny prezent.

"Zarówno papier jak i pilśnię gruntuję białym podkładem i wycieram papierami ściernymi, aż powierzchnia stanie się idealnie gładka. Rysuję pędzlami i maluję nimi. Pokrywam poszczególne elementy obrazu kolejnymi warstwami rozrzedzonych pigmentów. Dla osiągnięcia szukanego efektu nakładam kilka, a czasem kilkanaście kolejnych warstw rozrzedzonych pigmentów. Umiejętność stosowania takiej techniki sprowadza się do wykorzystania malowanych warstw. Każda warstwa musi przebijać przez następne, na niej namalowane - w miejscach i natężeniu, o którym decyduję na podstawie wiedzy i doświadczenia.

Ze względu na pracochłonność, malarstwo laserunkowe, jakie uprawiam, zanikło w XVIII wieku jako popularna i powszechnie stosowana technika."

Paweł Trybalski

"Używam tylko pędzli z naturalnego włosia. Lubię pędzle z miękkich włosów borsuka. Od najcieńszego, którym rysuję, po grube, najczęściej używane podczas przygotowywania powierzchni obrazu do malowania. Narzędziami są dla mnie kawałki tetry i suszarka. Tkanina pozwala odsączać niepotrzebne ilosci pigmentów, a strumień powietrza wykorzystuję do wysuszania malowanych powierzchni.

Stosuję zapomnianą i pracochłonną technikę laserunku, ale jestem niecierpliwy, dlatego szukam sposobów na szybsze ukończenie elementów czy fragmentów obrazu. Takimi sposobami nie jest dla mnie ani alla prima czyli malowanie bez podmalowań i laserunku, ani impasto czyli nakładanie grubych warstw farby na obraz. Szukam własnych, wzorem flamandzkich mistrzów, których umiejętnościom staram się sprostać."

Paweł Trybalski

"Jestem malarzem światła dziennego. Nie znoszę sztucznego światła żarówki. Naturalne światło daje prawdziwe życie barwom, proporcjom i odczuciom. Nawet tym zaskakującym i niechcianym. Naturalność jest bardzo ważna w nierzeczywistym świecie wyobraźni, utrwalonym na obrazie. Pozwala go zrozumieć i zinterpretować."

Paweł Trybalski

"Maluję rozcieńczonymi pigmentami na papierze lub płycie z pilśni. Nie używam współcześnie produkowanych farb laserunkowych, ale sam przygotowuję farby z pigmentów zwierzęcych lub mineralnych. Rozrzedzam je medium olejowo-żywicznym. Maluję materiałem trwałym i długowiecznym.

Kolor jest w pigmentach. Na obrazach pokazuję świat mojej wyobraźni dzięki barwom. Każdą z nich mogę znaleźć w mieszaninie bieli cynkowej z pigmentem dowolnego koloru. Pozostaje wybrać proporcje.

Ciekawym mogę zdradzić, że moja wyobraźnia kreuje kolorowe zmyślenia. To doskonale ułatwia szukanie właściwych dla obrazu barw."

Paweł Trybalski

Wielki dowód na to, że obraz jest wizerunkiem rzeczywistości, nawet wtedy gdy namalowny świat wydaje się wierną kopią.


Paweł Trybalski 

Urodził się 7 grudnia 1937 w Hostynnem-Kolonii w powiecie hrubieszowskim. Od lat 60. związany jest z regionem jeleniogórskim, gdzie mieszka i tworzy swoje obrazy. Reprezentuje nurt surrealizmu i malarstwa metaforycznego. Dysponuje niezwykle perfekcyjnym, rzadko dziś spotykanym warsztatem. Ta staranność jest szczególnie widoczna w oddawaniu detali oraz gry świateł. Techniki nauczył się, studiując samodzielnie dzieła wielkich mistrzów. Od 1970 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. O malarzu zrealizowano cztery filmy telewizyjne: Wrocław–Warszawa, wiele audycji Polskiego Radia o sztuce, ekologii, kosmosie. W uznaniu dla jego twórczości otrzymał w 2010 r. medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Prace Pawła Trybalskiego znajdują się między innymi w zbiorach: 

  • Muzeum Narodowego w Warszawie, 
  • Ministerstwa Kultury Nadrenii i Palatynatu w Kolonii, 
  • Galerii Ambito w Madrycie, 
  • Collection Gallery Beverly Hills w Los Angeles, 
  • „Kolekcja Walser” – Innsbruck w Austrii, 
  • Nacional „Nisa” w Meksyku, 
  • Satra Films w Paryżu, 
  • Art Gallery Slavenia Vancouver w Kanadzie, 
  • Valkeakosken Kaupunki w Finlandii, 
  • Vaantan Kaupunki w Finlandii, 
  • Perins Art Gallery Hampstead w Londynie.

Zobacz profil Pawła Trybalskiego w holu

Oferujący: Malarz Paweł Trybalski

Wykłady

Zobacz wszystkie
wróć do góry

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Nasze publikacje

Okładka

Etykieta

Zdzisława Walkowiak
Okładka

Informacje

Bartłomiej Klucznik
Okładka

Kryzys emocji

Agnieszka Dietrich
Okładka

Bezpieczeństwo decyzji

Iwona Kamińska

Oferty