Świadomość decyzji
Cykl filmów dotyczących praktyki zarządzania i stosowania metody, którą Autor nazwał subiektywną teorią decyzji, w skrócie STD. Skala podejmowanych na co dzień decyzji nie jest warunkiem stosowania metody, jaką streszczają filmy. Przedstawione zasady obowiązują zarówno w firmie jednoosobowej, jak i w wielkiej korporacji. Niezależnie od skali zawsze decyzje menedżerów są na ich koszt.
Część 1Wprowadzenie
Na warunki brzegowe subiektywnej teorii decyzji z jednej strony składa się zrozumienie problemu, wymagającego decyzji menedżera, a z drugiej fakt, że obszarami, do których najczęściej odnoszą się menedżerskie decyzje, są sprawy związane z ludźmi, kryzysami i realizowaną strategią.
Część 2Umiejętności
Umiejętności, czyli wiedza, doświadczenie i intuicja, są podstawą zarządzania w czasach turbulentnych, a więc czasach braku ciągłości i przewidywalności zdarzeń, za którymi nauka o zarządzaniu zwyczajnie nie nadąża.
Część 3Osobowość
Osobowość - czyli wybory sposobów zachowania i postępowania, zależne od posiadanych cech charakteru - sprawia, że każdy menedżer ma właściwe dla siebie możliwości i ograniczenia dotyczące skutecznego zarządzania.
Część 4Problemy
W przypadku typowej analizy i próby zrozumienia istoty problemu, przebadany łańcuch przyczyn i skutków można w dowolnej chwili odtworzyć, określając, skąd bierze się rozwiązanie. W przypadku rozwiązania intuicyjnego nie jest to możliwe. Ale fakt, że nie wiemy, skąd pojawiło się w naszej głowie rozwiązanie, nie przesądza o jego jakości.
Część 5Ludzie
Bez znajomości pracowników menedżer, nawet najlepsze decyzje skazuje na brak skutecznej realizacji. Musi poradzić sobie ze skalą problemu, jaka wynika z paradoksu, że podmiotami decyzji w zarządzaniu są pracownicy i on sam.
Część 6Kryzys gospodarczy
Powtarzalność kryzysów koniunktury w gospodarce jest tak oczywista, jak fakt, że nie ma znanej i sprawdzonej metody oznaczania momentu w których się zaczynają. Dlatego kryzysy premiują zarządzanie konserwatywne, oparte o ostrożne planowanie.
Część 7Kryzys sytuacyjny
Nawet w sytuacjach kryzysowych, warto i trzeba decydować, opierając się na sprawdzonych zasadach, porządkujących ocenę zdarzeń i optymalizujących podejmowane decyzje.